III. A a výber žiakov z tried nižšieho osemročného gymnázia pod vedením pani učiteľky PaedDr. Iveta Štefančínová, Ph.D., Gymnázium Jána Adama Raymana v Prešove
Dobrý deň,
veľmi radi by sme Vás a Váš tím pozvali do našej školy – Gymnázium Jána Adama Raymana v Prešove.
Gymnázium Jána Adama Raymana sídli v meste Prešov, v ktorého časti Solivar sa nachádza jedna z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku. Prešovský Solivar (https://lnk.sk/blm1) je národnou kultúrnou pamiatkou.
Zachovali sa tam takmer v pôvodnom stave technológie, vďaka ktorým sa čerpala i varila soľ ešte v 17. storočí. Žiaľ v Prešove sa ťažila a spracovávala soľ len do roku 2009. Soľ bola jedlá varená jódovaná. Ale v tomto ložisku je zhruba soľ ešte na sto rokov ťažby (https://lnk.sk/bsfg). V roku 2001 bola v Múzeu Solivar (https://muzeumsolivar.sk/) sprístupnená expozícia Dejiny ťažby a výroby soli v Solivare. Nad najväčším sídliskom Sekčov sa nachádza zhruba 86-hektárové územie, kde sa kedysi ťažila soľ. Dnes na tomto mieste ostalo 157 opustených vrtov a tento dobývací priestor predstavuje environmentálnu záťaž.
Toto územie ťažia tri základné problémy. Prvým je soľanka, ktorá sa tlačí na povrch. Druhým je hrozba prepadu pôdy pod závalovým pásmom a tretím samotná údržba (https://lnk.sk/qmo2).
Bolo by veľmi zaujímavé zistiť pomocou „geolabu“, aké je podložie v danej lokalite, aké je chemické zloženie, aké je nebezpečenstvo zosuvu, aká je forma georeliéfu, možno preskúmať geochronológiu či mikropaleontológiu.
Veľká vďaka,
Iveta Štefančínová
Zdroje:
Obrázok 1 – Soľ z Prešova (zdroj: https://lnk.sk/qin1)
Obrázok 2 – Sklad soli (zdroj: https://lnk.sk/gtac)
Obrázok 3 – Spustnuté dobývacie územie (https://lnk.sk)