Na tomto mieste si môžete vybrať pomocné prezentácie a materiály vhodné na výučbu geologických tém.
Ako nájsť vhodný profil na geovednú vychádzku so žiakmi.
Prezentácie:
Ako vzniká a čo nám povie GEOLOGICKÁ MAPA.
Ako vzniká a čo nám povie Stratigrafická tabuľka.
Čo je geológia a ako sa uplatním?
Úlohy a pracovné listy:
Geologická krížovka (aj s riešením!!)
Úloha k litosferickým doskám-vulkanizmus
Geologická tajnička s riešením
Pracovný list ako určovať minerály (s podrobným komentárom pre pedagóga) – Poznavanie hornin a mineralov pracovny list
Pracovný list modelácia horninového cyklu (s podrobným komentárom pre pedagóga) – Horninový cyklus – pracovný list žiaka
Animácie:
Ako vznikajú fosílie?
Pred tisícami až miliónov rokov, bol život na Zemi odlišný od toho dnešného. Stopy po živote organizmov, ktoré sa kedysi vyskytovali na tomto území, ako aj ich zvyšky, vieme odhaliť, keď skamenejú.
V moriach pred 20 až 11 miliónov rokov, ktorých usadeniny nachádzame v oblasti dnešných nížin (Záhorskej, Podunajskej a Východosloveskej) žili morské živočíchy. Proces, ako sa mohli ich zvyšky zachovať, si môžete pozrieť alebo stiahnuť TU.
Počas poslednej doby ľadovej, už moria na dnešnom území Slovenska neboli. V oblasti nížin sa rozkladali studené stepi a púšte, po ktorých sa preháňali stáda mamutov, obrovských jeleňov, na ktorých číhali dravce, ako napríklad levy jaskynne. Aj ich zvyšky vieme nájsť, ak vzniknú vhodné podmienky na ich skamenenie.
Ako sa zachovajú zvyšky mamutov, si môžete pozrieť alebo stiahnuť TU.
Naša Zem sa stále mení, hoci to nevnímame. Veľmi pozorným a častým meraním zmien nadmorskej výšky zemského povrchu zistíme, ako Zem „dýcha“. Ako sa zmenšuje a zväčšuje sopka Etna v Taliansku od roku 1992 do roku 2001 si môžete pozrieť alebo stiahnuť TU.