ZŠ v Kriváni – Základná škola, č. 435, 962 04 Kriváň
Prečo Biely vrch?
V súčasnosti je často skloňovaný s ložiskom zlata, ktoré je v súčasnosti najväčším známym na Slovensku, čo pre TASR uviedol vedecký pracovník Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Stanislav Jeleň. Podľa jeho slov tento názor nezdieľa len on, ale aj viacerí slovenskí odborníci na zlato.
„To, že sa objavilo také významné ložisko, je úspech najmä novej generácie geológov, ktorí dokázali na základe predbežných výsledkov prieskumu zistiť všetko podstatné o ňom a vypočítali, že v lokalite sa nachádza až 80 ton zlata, z toho vyťažiteľných môže byť asi 25 ton…“ (Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/geolog-take-vyznamne-lozisko-zlata-ako-je-v-detve-by-sa-malo-vytazit/17296)
Lokalizácia
Kde sa vzalo ložisko zlata na Bielom vrchu pri Detve?
- geologický vznik – asi pred 15 miliónmi rokov.
- vtedajšia krajina bola súšou, poznamenaná intenzívnou vulkanickou činnosťou.
V hĺbke niekoľko sto metrov sa vtedy na lokalite, kde sa dnes nachádza Biely vrch, tlačila z hĺbky magma andezitového zloženia. Vyformoval sa tzv. subvulkanický peň (používa sa aj názov „štok“), ale magma stratila potrebný tlak a teleso utuhlo tak ako bolo, časť zostala nevykryštalizovaná v podobe tzv. základnej hmoty = andezitové (niekedy aj dioritové) porfýry.
V závere vulkanickej aktivity roztoky vystupovali popri subvulkanickom pni a cezeň. Okrem toho, že priniesli zlato a obohatili oň pôvodnú horninu, spôsobili aj tzv. hydrotermálne premeny horniny – rozklad horninotvorných minerálov (najmä živcov na ílové minerály – kaolinit či illit, špeciálne hydrotermálne minerály – alunit).
Miestami je hornina prekremenená – čiže spevnená, miestami sa naopak úplne rozložila na úplné „blato“.
Hydrotermálne premenená hornina je väčšinou svetlá až biela („vybielená“ – z toho zrejme pochádza aj názov lokality – Biely vrch), niekde naberá rôzne farebné odtiene – červenkasté, zelenkasté, žltkasté a podobne, je rozpadavá a miestami až mäkká.
Schematický geologický rez ložiskom Detva
Video z danej lokality
Ďakujeme a tešíme sa budúcu možnú spoluprácu.
Email: jremeselnikova@zskrivan.edu.sk