Geomorfológia
Podľa geomorfologického členenia SR (Mazúr, Lukniš, 1980) patrí skúmané územie do celku Malé Karpaty, podcelku Devínske Karpaty.
Územie má členitý reliéf so spádom na VJV, nadmorská výška je od 223 m. n.m. (Staré grunty) po 145 m. n.m. (južné vyústenie Líščieho údolia).
Geológia
Najstarším komplexom hornín v záujmovom území sú horniny kryštalinika Malých Karpát.
Najmladšie horniny sú kvartérne eolické sedimenty dopĺňané eluviálnymi a fluviálnymi sedimentami.
Podložie kvartérnych sedimentov tvorí neogén, prevažne typu granitový piesčitý íl alebo granitové ílovité piesky (Hrnčiarová a kol., 2006).
Podľa inžinierskogeologickej rajonizácie územia Slovenska (Matula, 1977) patrí Líščie údolie ako súčasť Malých Karpát do regiónu jadrových pohorí.
Horniny
Predpokladáme, že počas vychádzky do Líščieho údolia môžeme pozorovať granodiorit, pegmatitickú žulu a pegmatit.
Granodiorit a pegmatitická žula sú hlbinné magmatické horniny.
Granodiorit
- hornina strednozrnná hornina, pegmatitický granit je hrubozrnná hornina, s nerovnomerne zrnitou textúrou a rôzne veľkými jedincami svetlej sľudy
Pegmatit
- podobný žule, obsahuje rovnaké minerálne súčiastky, je však hrubozrnejší
- vznikol utuhnutím posledných zvyškov najkyslejšej magmy, silne obohatenej plynmi, bližšie k zemskému povrchu v puklinách – žilách
- pegmatitové žily majú niekoľko častí, pričom každá obsahuje inú kombináciu minerálov
- Naša škola je situovaná v blízkosti Líščieho údolia -Parku SNP, v ktorom sa nachádza skalný útvar, ktorý spevňuje časť svahu údolia.
S našimi žiakmi často chodíme do Líščieho údolia na branné cvičenia, vychádzky a pod.
Žiaci prechádzajú okolo skaly a ani si neuvedomujú, že je to časť geológie o ktorej sa učia v 8.ročníku.
Radi by sme túto skalu využili na hodinách geológie, pretože žiaci si oveľa viac zapamätajú praktickým pozorovaním ako len počúvaním výkladu o niečom, čo si nemôžu chytiť do ruky.
Je dôležité ponúknuť žiakom „príjemné zážitky“ v súvislosti s prírodnými predmetmi a nie odstrašovanie.
Preto by sme chceli pomocou vášho projektu ponúknuť žiakom bádateľsky orientované vyučovanie, kde ide hlavne o zmenu vo vzdelávaní. Tento spôsob vyučovania pomáha žiakom rozvíjať kritické myslenie, komunikačné schopnosti, praktické zručnosti a najmä komunikáciu medzi sebou.
Tiež máme v našej školskej zbierke niekoľko kameňov, ktoré sa nám nepodarilo určiť. Boli by sme radi ak by tieto kamene s našimi žiakmi určil nejaký odborník, ale z časových dôvodov sa nám stále nepodarilo túto aktivitu zorganizovať. Vaším projektom a spoluprácou by sa táto aktivita stala reálnejšou.
Vedenie našej školy nemá problém so spoluprácou na podobných projektoch, naopak podporuje ju a sami nám podobné výzvy ponúkajú.