8.B trieda – ZŠ s MŠ, Komenského ul. 587/15, Poprad
Na lúke uprostred obce Gánovce, v lokalite zvanej Hrádok, sa nachádza travertínová kopa chránená ako Národná prírodná pamiatka Gánovské travertíny. Hoc o tom na Slovensku bežný človek vôbec netuší, ide o jedno z najvýznamnejších paleontologických nálezísk na svete.
Gánovské travertíny sú národná prírodná pamiatka ktorá bola vyhlásená v roku 1972. Nachádzajú sa v okrese Poprad v katastrálnom území obce Gánovce.
Mapka s vyznačním lokality Gánovecké travertíny
Vstup na túto významnú lokalitu dnes vyzerá takto, upravili ho aktivisti občianskeho združenia Neandertal
Trochu histórie
V 20. rokoch 20. storočia tu istý strelmajster Koloman Koky našiel pri ťažbe travertínu odliatok mozgu neandertálca.
Vedel, že za tento nález, ktorý on sám považoval za skamenený mozog zvieraťa, dostane od výskumníkov pár drobných, odovzdal ho spolupracovníkovi Národného múzea v Prahe.
Ako je to dnes?
Dnes je lokalita Hrádok krásne upravená a pod názvom Geopark Neandertal je sprístupnená širokej návštevníckej verejnosti.
Okrem spomínanej travertínovej kopy tu možno obdivovať makety praľudí, štylizované kostry pravekých zvierat a ďalšie atraktívne prvky. V lokalite sa nachádzajú informačné tabule i možnosť posedenia.
Neďaleko lokality sa náchadza tiež gejzír, ktorý strieka približne každých 30 minút termálnu vodu.
Hneď za obcou smerom na Hozelec, teda už v katastrálnom území obce Hozelec sa nachádza ďalšia zaujímavá travertínová kopa, ako ju (Daniel Klouda) nazval Plačúca Gánovská skala. Vyviera z nej priezračná slaná voda a je obrastená morskými trávami.