Jožko, Dominik, Paťo, Nikol, Izabel, Adam, Martin, Tomáš pod vedením pani učiteľky Mgr. Veronika Chabrečková – ZŠ Lozorno, Staničná 26, 900 55 Lozorno
Neživú prírodu si asi každý predstaví ako niečo neživé a je to aj pravda, ale to neznamená, že nie je potrebnou súčasťou života, aj toho nášho (ako napr. voda, vzduch či slnko). Geológiu (veda zaoberajúca sa neživou prírodou, konkrétne horninami, stavbou a vekom Zeme) môžeme nájsť na mnohých miestach okolo nás. Človek neživú prírodu pomerne dosť využíva. Je nevyhnutnou súčasťou našich životov, ako napríklad:
- Cesty – na ich stavbu človek využíva zložky hornín
- Stavebníctvo – už od pradávna využíva človek kameň na stavbu prístrešku a útočišťa
- Voda – ako zdroj života a hygienická pomôcka je asi jednou z najdôležitejší druh neživej prírody pre človeka. V prírode ju môžeme nájsť aj vo viacerých skupenstvách
- Slnko – bez slnka by život na našej planéte nebol možný. Je to zdroj tepla, svetla a energie
- Vzduch – je asi ako benzín do motora v človeku – potrebuje ho každá časť aby sa rozbehol, dodáva energiu, bez neho proste nenaštartujeme
Geológia je veda, ktorá sa zaoberá zložením, stavbou vlastnosťami a vývojom Zeme, ako aj procesmi, ktoré ju tvorili/tvoria. Je to jedna z geovied.
Odborníci, ktorí sa zaoberajú geológiou sú geológovia . Geológovia pomohli stanoviť vek Zeme (okolo 4,5 miliardy, 4,5.109 rokov), ako aj históriu jej vývoja. Vysvetlili príčiny vzniku pohorí , sopečnej činnosti a zemetrasení na základe pohybu litosferických platní po plastickom plášti . Geológia sa zaoberá aj praktickými otázkami vyhľadávania a ťažby nerastných surovín ako ropa, uhlie , rudy kovov , nerudné materiály (azbest, zeolity, ílové minerály, vápenec, atď…), prevenciou znečistenia podzemných vôd alebo predchádzaniu zosuvom pôdy.
Slovo „geológia“ prvý raz použil Jean-André Deluc v roku 1778 , ako vedecký termín ho začal používať Horace-Bénédict de Saussure v roku 1779.
Geológia sa dnes delí na viacero odborov:
- Všeobecná geológia: zaoberá sa zákonmi a silami, ktoré pôsobia na vývoj zemského telesa, jeho vznikom, postavením vo vesmíre, pohybmi, tvarom, veľkosťou a vlastnosťami. Delí sa na:
- Štruktúrna geológia – študuje tvar a deformáciu jednotlivých telies tvoriacich zemskú kôru
- Mineralógia – zaoberá sa minerálmi, ich tvarom, vznikom, zložením, atď…
- Petrológia – zaoberá sa stavbou a vznikom hornín, jej opisná časť sa volá petrografia
- Tektonika – študuje pohyby v zemskom telese a javy pri tom nastávajúce
- Geochémia – študuje chemické zloženie Zeme a geologických materiálov, chemické procesy formujúce horniny a migráciu chemických prvkov v prírodných dejoch
- Historická geológia : rekonštruuje fázy dejín Zeme. Ako pomocné vedy historickej geológie slúžia:
- Stratigrafia – zisťuje vek hornín, fosílií a sedimentov
- Paleontológia – skúma históriu života na Zemi, vyhynuté organizmy na základe fosílnych záznamov
- Geochronológia – zaoberá sa datovaním (zisťovanie skutočného veku) hornín, fosílií a sedimentov rôznymi metódami,
- Paleogeografia – skúma rozmiestnenie a zmeny tvaru kontinentov v geologickej histórii
- Regionálna geológia : podáva súborne všetky poznatky o geológii určitej oblasti, kraja, štátu , kontinentu, či sveta. Príbuzné vedy sú aj:
- Speleológia – výskum jaskynných priestorov
- Vulkanológia – študuje prejavy sopečnej činnosti
- Aplikovaná geológia (užitá geológia): zaoberá sa praktickými problémami. Delí sa na:
- Ekonomická a ložisková geológia – geologické problémy povrchovej aj podpovrchovej ťažby nerastných surovín
- Hydrogeológia – vyhľadávanie a ochrana vodných zdrojov
- Hydrochémia – zisťovanie kvalitatívnych parametrov podzemných a povrchových vôd)
- Inžinierska geológia s geotechnika – využitie poznatkov geológie pri projektovaní a stavbe ciest, sídlisk, železníc, vodných nádrží a podobne
- Environmentálna geológia – skúma vplyvy civilizácie na geologické prostredie a vplýva na racionálne využívanie prírodného prostredia
- Príbuzné odbory a medziodborové vedy
- Geofyzika (zaoberá sa fyzikálnymi vlastnosťami Zeme, konkrétne zemetraseniami, gravitáciou, magnetickým poľom, rádioaktivitou Zeme)
- Geonika (sleduje vplyvy činností človeka a ním vyvolaných aktivít na prírodné prostredie a interakciu prírodného a antropogénneho prostredia)
Postrehy:
- Okolo nás je veľa druhov neživej prírody a ani si to niekedy neuvedomíme.
- Z neživej prírody je vyrobené naše okolie napr. chodník, obrubník, plot, dom, fontána, náhrobný kameň a veľa iných vecí.
- Tieto výrobky môžu však ničiť aj živú prírodu. (vyrubovanie lesov kvôli výstavbe domov, znečistenie vôd pri výstavbe prístavov alebo ropných vrtov)
- Aj pri spracovaní neživých materiálov dochádza k znečisteniu ovzdušia.